Časté dotazy

Otázky k dopravě

Můžu si latrínu aj osobně vyzvednout?

Ano. Po telefonickém ohlášení termínu převzetí na adrese: Prečín 352, 018 15 Prečín, Slovensko

Jaké jsou ceny dopravy po ČR?

Ceny máme přibližně rozděleny podle krajů: Zlínský kraj – 600Kč, Moravskoslezský kraj – 600Kč, Jihomoravský kraj – 700Kč, Olomoucký kraj – 900Kč, Kraj Vysočina – 900Kč, Pardubický kraj – 900Kč, Jihočeský kraj – 900Kč, Královéhradecký kraj – 900Kč, Středočeský kraj – 1200Kč, Praha – 1200Kč, Liberecký kraj – 1200Kč, Ústecký kraj – 1400Kč, Karlovarský kraj – 1400Kč, Plzeňský kraj – 1400Kč.

Dodáváte latríny v rozloženém nebo složeném stavu?

Latríny standardně dodáváme v rozloženém stavu na čtyři stěny + střecha + vnitřní části. Latrína má již osazeny všechny součástky (panty, zavírání, krytina, paklíky), zmontují se jen hotové dílce. Doba montáže je podle zručnosti montážníka 5–15 minut. Ke kadibudce dodáváme návod, s kterým kadibudku velmi snadno zmontujete. Latríny dodáváme v rozloženém stavu z důvodů hmotnosti a transportních možností (transport přes úzkou bránu a pod.). Na vyžádání Vám naši montážníci rádi kadibudku zmontují.

Dopravíte mi latrínu přímo na pozemek?

Latrínu Vám dopravíme až přímo na pozemek, na který je přístup osobním autem, resp. dodávkou, teda po zpevněné cestě. (sjízdnost dodávkou nebo osobním autem s přívěsem).

Jak dopravujete latríny?

Latríny rozvážíme na dodávce (do 3,5t) nebo na osobním autě s přívěsem. (do 2t).

Jak se dá latrína převážet?

Latrínu je možné převážet v rozloženém, i složeném stavu. V rozloženém stavu ji je možné pohodlně převést na přívěsném vozíku, nebo ve větším osobním autě se sklopenými sedadly, např.. v autě FABIA combi/ OCTAVIA combi, jen není možné mít úplně zavřené zadní dveře. Rozměry balíku dílců jsou 1300(1000) x 2100 × 250 mm. Šířka je 1000 mm, jen na konci bočních dílců je šířka 1300 mm.

Otázky k montáži

Jaké základy potřebujeme nachystat pod latrínu?

Pod latrínu je vhodné připravit základy. Tyto je možné zrealizovat vícero způsoby. Při rovném terénu (sklon pod 10%) postačí 4 ks betónových kostek o rozměru min. 25 × 25 × 8 cm. Kostky podsypeme štěrkem fr. 0/16 na hloubku min. 100 mm. Půdorysné rozměry tohoto základu, tedy vnější rozměry hran kostek jsou 850 × 1050 mm. Odpadovou jámu je vhodné umístit pod zadní polovinu základu. Betónové kostky je možné v ceně okolo 40 Kč lze běžně koupit v stavebninách, jako sortiment betónových a zahradních dlažeb. Obdobně je možné zabetonovat pásové základy pod latrínu. Ty je možné celé zašalovat, nebo použít typizované bednící tvárnice optimální tloušťky 150 – 200 mm. Na základ rozměru 850 × 1050 mm potřebujete 7 ks tvárnic. Latrínu je možné osadit podobně např. na ocelové konzoly, zemní vruty (min 4 ks. rozměr: 63/890 mm). Při uvažovaném čase používaní méně jako 6 měsíců latrína nepotřebuje základ

Jakou velikost jámy je nutné vykopat pod latrínu?

Velikost jámy záleží od několika parametrů, ale hlavně od předpokládané intenzity používaní. Min. rozměry odpadové jámy jsou 50 × 50 × 60 cm. Takový rozměr postačí na víkendové používání 1–2 osobami, případně při používaní pro pracovníky během celé doby výstavby rodinného domu, bez nutnosti čištění. Pro častější používaní je nutné odpadovou jámu zvětšit. Půdorysný rozměr jámy, bez vyztužení stěn by neměl přesáhnout 60 cm na šířku, aby bylo možné bezpečně osadit základové kostky.

Dokážu si latrínu zmontovat i sám?

Montáž latríny je velmi jednoduchá. Latrínu dokáže zmontovat každý člověk. Náročnost zmontovaní je porovnatelná s montáží jednoduché IKEA skřínky. Všechny potřebné spojovací prostředky, ale i obrázkový návod na montáž jsou součástí dodávky. Jestli si i tak netroufáte latrínu zmontovat, náš montážní tím Vám s montáží rád pomůže nebo poradí.

Jaké nářadí potřebujeme na montáž latríny?

Latríny je možné zmontovat různými způsoby. Optimálně je sešroubovat latrínu samořeznými vruty do dřeva o rozměru 4/40 mm, s plným nebo částečným závitem. Potřebujete cca 60 ks. (vruty jsou součástí dodání). Dále potřebujete AKU-šroubovák nebo vrtačku s bitem PZ 2, nebo TORX 3.

Kolik času zabere montáž latríny?

Samotné zmontovaní dílů latríny zabere asi 5–15 minut, podle zručnosti montážníka. K bezpečné a pohodlné montáži je dobré mít min. 2 osoby.

Jak latrínu ukotvím?

Latrínu je nutné ukotvit hlavně v případě že je exponovaná na větrném místě. Také abychom zabránili krádeži (opravdu i takové případy se stávají). Když je latrína postavená vedle existující budovy, nebo plotu, je možné ji přišroubovat přímo k této konstrukci. V ostatních případech latrínu kotvíme do základu, resp. ke kolíkům zaraženým do země. K základu je možné kotvení pomocí L úhelníku o rozměrech min. 40 × 40 mm. Ty se umístí ještě před montáží podlahy k spodnímu rámu na vnitřní straně latríny do každého rohu, teda v počte 4 ks. Do základu se přišroubují narážecími hmoždinkami, do latríny standardní vrutem do dřeva.

Jaký nátěr použít a jak natřít latrínu?

Latrínu stačí natřít syntetickou lazurou na dřevo, min. ve 2 vrstvách. Na kompletní nátěr postačí 2,5l baleni. Cena se pohybuje podle výrobce od 350 do 1000 Kč. Výrobci např.: SLOVLUX, BORY, BELINKA a jiné. Tímto nátěrem se zabezpečí UV ochrana dřeva, a taky se zamezí jeho tmavnutí. Také se zamezí zvyšovaní vlhkosti dřeva. Není potřebné aplikovat nějakou dodatečnou chemickou ochranu, např. přípravky KROVSEN, Bochemit na báze boritanových solí. Z důvodu toho že dřevo bylo tepelně ošetřené a vysušené, nemají tyto látky žádné opodstatnění a nezvýší životnost latríny! Nátěr je nejlepší zrealizovat během pěkného slunečného dnu. Jednoduší je natřít nezmontované dílce, které se zmontují už s povrchovou úpravou.

Otázky ke konstrukci latrín

Jaký je rozdíl mezi KLASIK a LUXE?

Hlavním rozdílem je materiál, z kterého je latrína vyrobená. Latrína KLASIK je vyrobená z obyčejných NEHOBLOVANÝCH desek tloušťky 25 mm, které jsou však usušené a prošly tepelnou úpravou. Latrína LUXE je vyrobená ze stejného materiálu, který je však navíc oboustranně HOBLOVANÝ, a hrany jsou ofrézované na profil PERO+DRÁŽKA. Profily na latríny si vyrábíme sami. Výhodou našich vlastních profilů, na rozdíl od běžně dostupných na trhu, je hlavně velkost pera a přiznané hrany na obou stranách. Používáme velikost pera až 8 mm, což zabezpečí tužší spojení jednotlivých desek, bez rizika otevření spoje vlivem objemových změn. Oboustranné zešikmení má hlavně estetickou funkci. KLASIK je vhodný například na stavby, nebo pro méně náročné uživatele na estetické provedení. LUXE se uplatní všude, je vhodná na dohodové používáni v zahrádkách, ve vinohradech, pro tábory v přírodě, a při různých akcích.

Jaké jsou rozměry latríny?

Vnější rozměry latrín jsou 83 × 101 cm ± 2 cm. (z důvodu objemových změn a výrobních odchylek vlivem různých dodavatelů řeziva). Tloušťka stěnového panelu v dolní části je 40 mm (model LUXE) a 50 mm (model Klasik) Výška latríny je v přední části 2120 mm a v zadní části 1920 mm.

Jaká je hmotnost latríny?

Hmotnost latríny je cca 105 kg (LUXE), resp. 115 kg. (KLASIK). Max. hmotnost jednoho dílce je 25 kg.

Jaká je životnost latríny?

Latrína má při správném provedení základu, vhodné povrchové úpravě a základní údržbě životnost min. 10 roků.

Z jakého materiálu je latrína vyrobená?

Latríny vyrábíme ze smrkových dřeva (Picea Abies). Deskový materiál nakupujeme výhradně u slovenských dodavatelů z blízkých, okolních firem. Zpracováváme teda výhradně lokálně slovenské dřevo. Všechen námi používaný materiál prochází tepelným zpracováním! Jednak z důvodu dosáhnutí potřebné rovnovážné exteriérové vlhkosti zpracovávaného materiálu (15%), ale aj z důvodu ochrany před dřevokaznými činiteli. Materiál se v komorových teplovzdušných sušárnách přehřeje až na teplotu 70 °C, na dobu min. 24 hod. Při tomto procese se usmrtí všechny vajíčka, larvy a imága dřevokazného hmyzu. Také se vlivem vysušení odstraní životné podmínky pro přítomnost 98 % dřevokazných hub. Dřevo teda není potřebné chemicky ošetřovat! Nepoužíváme kůrovcové dřevo, nepřípustná je přítomnost jakékoli hniloby (tvrdá/měkká), ani dřevo-zbarvující hub.

Je možné latrínu vybavit odpadovou nádobou, připadne chem. vložkou?

Ano. V případě, že v objednávce označíte tuto variantu, upravíme Vám latrínu na vloženi odpadové plastové nádoby. Při označení úpravy na chemickou vložku Vám v latríně připravíme podlahu na celou plochu latríny, aby bylo možné osadit chemické kempingové WC.

Je možné latrínu vybavit plastovým sedátkem?

Ano. Standardně dodávané dřevěné sedátko v latríně, je možné doplnit o plastové WC sedátko. Optimálně je zakoupit si velikost č. 48.